Podbitka drewniana, PCV czy blaszana?

author
1 minute, 34 seconds Read

Podbitka jest elementem montowanym na okapie dachu od kilkudziesięciu lat. Pozwala na estetyczne wykończenie połaci dachowej, dzięki temu podnosi walory estetyczne i funkcjonalne budynku. Nie jest co prawda elementem konstrukcyjnym, ale warto znać jego specyfikację. Jakie są koszty wykonania podbitki?

Jaką podbitkę wybrać drewnianą czy PCV a może blaszaną?

Podbitki drewniane mają świetne walory wizualne, dzięki temu niemal idealnie współgrają niemal z każdym rodzajem elewacji. Najczęściej wykonywane z rodzimego wysezonowanego drewna: świerku, sosny lub modrzewia. Deski dostępne są o szerokości od 17 do 22 mm. Po montażu tworzą szczelną powłokę, dzięki temu zostaje zwiększona termoizolacyjność dachu. Drewno przed położeniem musi być odpowiednio zakonserwowane. Dlatego tak ważne jest po montażu pokrycie odpowiednim lakierem lub lakierobejcą. Konserwacja powinna być przeprowadzona co najmniej raz na 5 lat.

Podbitka z PCV jest coraz częściej stosowana ze względu na niskie koszty oraz łatwość w montażu. Nie wymaga żadnych konserwacji. Ma niewielką wagę oraz bardzo dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Takie podbitki sprzedawane są jako gotowe elementy. W sklepach można znaleźć szeroki wybór różnych podbitek PCV. Dzięki temu można je z łatwością dopasować do stylu budynku. Ten rodzaj podbitki nie jest zalecany przy blaszanych dachach, ponieważ blacha nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych, a podbitka z PCV nie jest odporna na wysokie temperatury – może ulegać uszkodzeniu.

Podbitka blaszana wykonywana jest z blachy lub stali. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz eleganckim wyglądem przez długie lata. Jest odporna na działanie wysokich temperatur. Wymaga jednak konserwacji odpowiednimi preparatami. Mimo upływających lat nie ulega odkształceniu ani wypaczeniu – stanowi stały element konstrukcji dachowej. W ofercie wielu sklepów można znaleźć podbitkę z ocynkowanej blachy, która jest odporna na korozję i nie wymaga konserwacji.

Similar Posts